neděle 27. března 2022

Rapid Pardubice D : Sokol Lázně Bohdaneč 2 : 3

 V optimální sestavě jsme vycestovali za soupeřem, s jediným cílem, vyhrát a potvrdit tak druhé místo v tabulce. Jak vidno z výsledku podařilo se, ale "s odřenýma ušima". Domácí nenastoupili vůbec v nějaké "top" sestavě. Rozdíl v průměru ELO bodů + 238 v náš prospěch byl opět propastný. Zápas to pro nás měl být snadný, ale nebyl. Sled partií: V 10,18 hod. jsme brali bod na 4.š., v kombinačně značně zajímavé partii. Bílý počítal lépe než černý a nakonec matil. Další bod jsme si připsali po výhře na 5.š. v 10,56 hod. když bílý po ztrátě figury vzdal. Až dosud to vypadalo dobře. V 11, 08 hod. hráči na 1.š. podepsali smír, ve vyrovnané pozici. V 11,22 hod. si domácí připsali bod po jediné výhře na 2.š. Partie to byla plná chyb a  několika zvratů, v každém případě jsem předvedl nejhorší výkon v tomto tisíciletí. Ve zbylé partii na 3.š. se zdálo být rozhodnuto v náš prospěch. Černý, ale převahy pěšců nevyužil, chyboval a v koncovce bílý s kvalitou více remízu udržel. Partie skončila ve 12,05 hod., tím i celý zápas a nakonec i sezóna. S několika výhradami, dá se říci, vydařená.

Výsledky partií:

Na tomto zápase potěší jen výhra. Hráči na prvých třech šachovnicích se moc nepředvedli, přičemž zejména můj výkon byl přímo tragický. Pochválit musím hráče kteří vyhráli. Naše, byť těsné, vítězství myslím bylo plně zasloužené, přece jen celkově jsme nakonec podali lepší výkon než domácí. K dokonalosti ale chybělo mnohé. Potvrdilo se však, že předčasně se radovat z výhry, pokud nejsou výsledky "stvrzeny  na papíře" není na místě. No konec dobrý, všechno dobré, druhé místo nám "sluší". Celkové hodnocení k sezoně bude v příštím článku.

Výsledky všech zápasů tohoto kola:

Konečná tabulka:


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rád bych se podělil o moje (E. Veselý) dojmy z utkání. Můj soupeř na mě vyrukoval bílými figurami s "neprůstřelným" Katalánským domečkem. Nevím, jestli to bylo vysokou teplotou v místnosti (snad 30 st.C), nebo výpadkem paměti, zahrál jsem již v 6. tahu tah (novinku), který se právem nenachází v dostupných megabázích partií. 1.d4 Jf6 2.c4 e6 3.g3 Se7 4.Sg2 d5 5.Jf3 O-O 6.b3 Sc8-d7 ?  s plánem převodu na pole c6. Potom  už jsem se trápil úvaham o tom, jaký to byl nesmyslný nápad a o dva tahy jsem střelce zase vrátil zpátky na původní místo c8. Výsledkem byla špatná pozice - ale tu jsem, trochu otřesen svým nápadem, pak znatelně vylepšil. Podíval  jsem se v té době po ostatních partiích a na 4. šachovnici byla tato pozice:
Pozice z partie Zmek . Čoček 
V první chvíli mě zatrnulo, uviděl jsem jen variantu s Dg5 a prohranou pozicí bílého. Jediný hratelný tah byl Jd5 a po Dd8 přišlo Dg5 s trochu horší pozicí bílého, pokud by černý jednoduše vyměnil dámy. Naštěstí soupeř hned chyboval vzetím jezdce na f3 a zbytek už byl pro našeho hráče rychlá výhra s matem. 
Takto asi vypadal závěr partie:

Na 5. šachovnici Jirka Svoboda chytil soupeři jezdce do pasti a s figurou navíc ho udusil. Za stavu 2:0 v náš prospěch a s "vyhranou" pozicí na 3. šachovnici pro Petra Jouzu jsem dal svou partii za remis.  


Pozice, kde černý měl Střelce a 3 spojené pěšce proti holé věži bílého se zdála jasně vyhraná pro černého (viz obrázek). Až doma jsem k překvapení zjistil v Tabulce koncovek Syzygy že pozice je remízová. K výhře utkání ta remíza stačila. Logiku sousední partie našeho kapitána jsem vůbec nepochopil. Snad k vysvětlení bude stačit pár zajímavých aforismů legendárního Tartakowera.
"Chyby vždy čekají na své provedení."
Celkově to byl příjemný závěr sezóny, skončený před polednem se zbytkem krásného slunečného dne.

Žádné komentáře:

Okomentovat